Telekomunikacja Polska SA

Przez wiele lat monopol na usługi telefoniczne posiadała Telekomunikacja Polska SA Obecnie, mimo iż funkcjonuje już wielu konkurencyjnych operatorów, TP SA stanowi przedsiębiorstwo dominujące na rynku telefonii stacjonarnej. Ponadto Telekomunikacja Polska to niegdyś główny, dziś już mniej popularny dostawca internetu. TP SA zarządza firmą PTK Centertel Sp. z o.o., która jest właścicielem telefonii komórkowej Orange.

 

Prawie połowa akcji Telekomunikacji Polskiej należy do przedsiębiorstwa France Tacom. Oficjalne dane wskazują, że z usług TP SA korzysta ponad 8 mln klientów indywidualnych oraz około 1,5 mln firm. Prawie 65 proc. polskich internatów jest podłączonych do Internetu Telekomunikacji Polskiej.

 

TP SA została założona w grudniu 1991 roku. Początkowo funkcjonowała na zasadzie spółki akcyjnej Skarbu Państwa. Zmiany strukturalne nastąpiły w1998 roku, kiedy akcje spółki znalazły się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dwa lata później 35 proc. udziałów wykupiło od Skarbu Państwa konsorcjum France Télécom i Kulczyk Holding. W kolejnych latach France Télécom sukcesywnie nabywał kolejne akacje polskiej spółki. Prywatyzacja ostatecznie została ukończona 5 sierpnia 2010 roku.

 

Telekomunikacja Polska jest podstawą spółki Grupy TP. Należy do niej wiele różnych przedsiębiorstw handlowych, co stawią ją w gronie największych grup telekomunikacyjnych w Europie. Aktualnie funkcje prezesa korporacji pełni Maciej Witucki.

 

Ostatnie lata zmusiły zarząd Telekomunikacji Polskiej do wielu ustępstw. Niegdyś TP była monopolistą i zapewniała dostęp do telefonii stacjonarnej jako jedyna dostawcy. Obecnie firm telekomunikacyjnych jest więcej, dlatego TP obniżała ceny abonamentów i zmieniła politykę firmy na bardziej komercyjną, by zachęcić klientów do dalszego korzystania z jej usług. Jednakże wpływ konkurencji znacząco odbił się na zyskach TP S.A., które wahają się w granicach 189 mln złotych rocznie. Konieczne była spora redukcja etatów, do 25 tys. pracowników. Jeszcze w 2000 roku było ich 70 tys. Mimo to Telekomunikacja Polska nadal jest jednym z głównych polskich pracodawców.

 

(dane z roku 2011)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.