Grupa LOTOS SA

Na polskim rynku paliwowym konkuruje ze sobą kilka dużych koncernów. Istotną rolę w branży odgrywa Grupa Lotos, zlokalizowana w północnej części kraju. W skład tej grupy wchodzi kilkanaście spółek, które zajmują się produkcją, a w mniejszym stopniu także handlem i usługami, bezpośrednio związanymi z produktami ropopochodnymi. Znaczącą częścią działalności Grupy Lotos jest przetwarzania oraz dystrybucja paliw czy oleju napędowego.

 

Rafineria Lotosu znajduje w Gdańsku Rudnikach, nad Martwą Wisłą. Ten zakład jest największym miejscem pracy na całym Pomorzu. Gdańska rafineria plasuje się na drugiej pozycji w kraju, biorąc pod uwagę ilość przetworzonej ropy. W 2005 roku akcje spółki Lotos odnotowano po raz pierwszy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dwoma najważniejszymi akcjonariuszami są – przedsiębiorstwo Nafta Polska S.A. oraz Skarb Państwa.

 

Rafineria z Pomorza parokrotnie zmieniała swoją nazwę. Pierwotnie funkcjonowała jako Rafineria Nafty Gdańsk. Później nazwa brzmiała Gdańskie Zakłady Rafineryjne. Kolejne zmiany przyniósł rok 2003, do tego czasu firma znana była jako Rafineria Gdańska S.A., aż do przekształcenia w Grupę LOTOS S.A. Gdańska rafineria weszła w skład grupy, w której działały również rafinerie z innych punktów w Polsce, np. z Czechowic, Jasła i Gorlic. Do grupy należała również firma odpowiedzialna za poszukiwanie i wydobycie ropy – Petrobaltic.

 

Lotos na Pomorzu jest nie tylko głównym pracodawcą, ale również znanym sponsorem lokalnych drużyn sportowych. Logo przedsiębiorstwa pojawia się na koszulkach gdyńskich koszykarek, które odnoszą spore sukcesy krajowe i międzynarodowe. Ponadto Lotos zaangażował się w działalność promującą sporty motorowe – jest wiodącym sponsorem gdańskiego klubu żużlowego GKS Wybrzeże. Dopełnieniem trójmiejskiego sponsoringu jest sopocki klub siatkarski Tref Sopot, grający w Plus Lidze oraz lekkoatletyczny SKLA Sopot, do którego należy tyczkarka Anna Rogowska. Niejednokrotnie spółka Lotos angażowała się w organizacji specjalnych zawód sportowych. Zazwyczaj dotyczyły one młodzieży i poszukiwania talentów z różnych dyscyplin. Lotos sponsorował „Szukamy Następców Mistrza” – Lotos Cup 2010. Projekt odnosił się do skoków narciarskich i miał na celu dać szansę uzdolnionym młodym skoczkom narciarskim. Poza tym firma wspiera prestiżowe wyścigi samochodowe, zwane KIA Lotos Cup.

 

Rząd zdecydował o rozpoczęciu budowy rafinerii w marcu 1971 roku. Zakładano, że zdolność przerobowa nowopowstałego zakładu wyniesie 3 mln ton ropy naftowej. Modernizacja rafinerii w 2005 roku podniosła zdolność do 6 mln ton ropy naftowej. Aktualnie prowadzone są działania, mające na celu uzyskanie próg produkcyjnego na poziomie 10,5 mln ton ropy rocznie. Zysk przedsiębiorstwa oscyluje w granicach 1 mln złotych. Przychody ze sprzedaży wynoszą nawet 6 mln zł. Funkcje prezesa Grupy Lotos sprawuje obecnie Paweł Olechnowicz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.