PKN Orlen SA

Jednym z wiodących przedsiębiorstw, zajmującym się branżą paliwową, jest Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna. Najważniejszym zadaniem tej spółki jest dystrybucja wszelkich produktów ropopochodnych, po ich uprzednim przetworzeniu. Orlen działa na polskich rynku od momentu przeprowadzenia fuzji w 1999 roku dwóch przedsiębiorstw – Petrochemii Płock SA z Centrali Produktów Naftowych (w skrócie CPN). Orlen koordynuje prace wiele rafinerii, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wśród nich znajdują się punkty w Płocku, Trzebini, Jedliczu oraz trzy na terenie Czech oraz jeden na Litwie. W sumie Polski Koncern Naftowy Orlen, prowadząc działalność w trzech państwach, rocznie przetwarza około 32 milionów ton ropy naftowej.

 

Spółka Orlen znalazła się w gronie największych firm świata magazynu Fortune, plasując się na 398 miejscu. Była na liście jednym przedsiębiorstwem z Polski. Bezkonkurencyjny był w polskim rankingu magazynu „Polityka” z 2009 roku – 500 najlepszych firm. Te wyróżnienia wiążą się z dobrą kondycją firmy. Zaliczana do największych dystrybutorów paliw na starym kontynencie, zarządza pracą prawie 2 tys. stacji paliw w Polsce. Część z nich sygnowana jest logiem Orlen. Pozostałe działają jako tańszy odpowiedniki stacji. Punkty paliwowe Bliska pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno. Poza tym Orlen, podobnie jak konkurencyjne koncerny, rozwija również swoją sieć kawiarni i gastronomii, czyli Stop Cafe i Stop Cafe Bistro.

 

PKN Orlen posiada swoje punkty także za granicą. W Niemczech jest ich ponad 500, co stanowi cztery procent całego rynku paliwowego na terenie Niemiec. Spółka Orlen zdecydowała się również na ekspansję do Czech. Tam wykupiła większość udziałów holdingu Unipetrol. Dzięki temu stałą się właścicielem ponad 330 stacji paliwowych i uzyskała 13 procent na rynku. Stacje Orlenu sygnowane są w Czechach marką BENZINA i BENZINA PLUS. Ponadto polskie przedsiębiorstwa ma w Czechach również powiązania z rafinerią Paramo oraz firmą chemiczną Spolana. Od 26 maja 2006 roku PKN Orlen działa również na Litwie. Po podpisaniu umowy z Jukosem, posiadał pakiet większościowy rafinerii w Możejkach. W ten sposób spółka stała się właścicielem 30 stacji paliwowych. Miesiąc później przedsiębiorstwo uzyskało wszystkie udziały litewskiej firmy. Stan ze wrześniu 2009 roku wskazywał, że do PKN Orlen należy 35 stacji na Litwie, a to równe było 5 procent rynku. Stacje Orlenu występują pod logiem Orlen Lietuva oraz Ventus (w wersji ekonomicznej).

 

PKN Orlen od 2002 roku prowadzi sponsoring zespołu rajdowego, którego nazwa brzmi Orlen Team. W 2009 roku do drużyny weszli znani sportowcy – dwaj motocykliści Jacek Czachor i Marek Dąbrowski i kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc. O Orlenie głośno było również w związku z tzw. aferę Orlenu. Sprawą niegospodarności ówczesnego prezesa firmy Andrzeja Modrzejewskiego zajmowała się specjalnie w tym celu powołana sejmowa komisja śledcza. Jednakże w 2006 roku sąd wydał wyrok uniewinniający Modrzejewskiego od wszystkich zarzucanych mu czynów. Od tego czasu spółka Orlen nie uczestniczyła w żadnych aferach na skalę kraju.

 

Obecnym prezesem PKN Orlen jest Dariusz Jacek Krawiec, który funkcję tę pełni od 18 września 2008 roku. Na stanowisku zastąpił Wojciecha Heydela. Główna siedzibą przedsiębiorstwa mieści się w Płocku, przy ul. Chemików 7. Przedsiębiorstwo zatrudnia prawie 4,5 tys. ludzi, co stawia firmę w gronie ważnych pracodawców w Polsce. Obroty Orelnu wynoszą w graniach 53 mld złotych. Przychody ze sprzedaży przekraczają 62 mld. zł. Natomiast dochody, jakie osiąga Polski Koncern Naftowy Orlen to kwota rzędu 2,5 mld złotych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.