Fiat Auto Poland SA

Przemysł motoryzacyjny na polskim rynku reprezentowany jest przez firmę Fiat Auto Poland SA (FAP). Grupa Fiat Auto istnieje od 28 maja 1992 roku. Funkcjonuje dzięki dwóm fabrykom w Bielsku-Białej i Tychach, określanych jako Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM). Wyprodukowane w tych zakładach samochody trafią do 68 państw na całym świecie, m.in. do Japonii. Rocznie z taśmy produkcyjnej schodzi ponad 600 tys. różnych egzemplarzy.

 

W fabrykach Fiata produkowano wiele modeli samochodów. Zaczęło się w 1992 roku od popularnego Malucha i Cinquecento. W kolejnych latach wytwarzano również auta o modelu Uno, Punto, Brava oraz Seicento. W 2000 roku po raz ostatni wykonano partie fiata 126 w ilości 1000 sztuk, kończąc tym samym bogatą historię polskiego Malucha. Obecnie produkcja samochodowa koncentruje się w Tychach. Natomiast zakłady w Bielsku-Białej zajmują się przygotowywanie części oraz podzespołów, takich jak silniki i skrzynie biegów.

 

Fiat Auto Poland SA nieustannie powiększa ilość dostępnych modeli. W 2003 roku wprowadzono do obiegu auto Panda, które zyskało duże uznanie wśród kobiet. Poza tym w maju 2007 roku ruszyła produkcja luksusowego Fiata 500. Zakłady produkcyjne przeszyły w tym czasie modernizację i obecnie wiele prac montażowych wykonują roboty. W planach jest rozpoczęcie produkcji na szerszą skalę nowego modelu Fiat 600 oraz kabrioletu Fiat 500C.

 

Główna siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Bielsku Białej przy ul. Grażyńskiego 141. Obecnie na stanowisku prezesa firmy zasiada Enrico Pavoni. W ostatnim okresie spółka Fiat Auto Poland odnotowała wzrost przychodu, który kształtują się teraz w granicach 19,5 mld zł. Zysk przedsiębiorstwa wynosi prawie 850 mln złotych. Grupa Fiat jest miejscem pracy dla rekordowej ilości ludzi, zatrudnia bowiem ponad 170 tys. osób. W ten sposób zapewnia pracę dla dużej ilość mieszkańców aglomeracji śląskiej. Poziom zatrudnia wzrasta z powodu rozwoju produkcji o kolejne model. Dlatego też Fiat Auto Poland należy do najważniejszych pracodawców w Polsce oraz Europie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.